Wrocław: Ratusz (nieaktywna)

Ratusz (nieaktywna)

Ratusz we Wrocławiu

Zobacz obrazy z 9 kamer

Ratusz we Wrocławiu

Początki Starego Ratusza sięgają XIII wieku, wtedy też powstał parterowy budynek z wybudowaną wieżą od zachodu. Na przestrzeni wieków budynek był wielokrotnie przebudowywany, a jego ostateczny wygląd oraz układ zawdzięcza się przebudowie z 1470–1510 roku. W skali Europejskiej Stary Ratusz jest unikatowym zabytkiem, jednym z lepiej zachowanych ratuszy w Europie. Zewnętrzne elewacje są bogato zdobione, jednak niezwykle ciekawe są również jego wnętrza. Do najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń należą: Hala Mieszczańska, Sala Sądowa oraz Kancelaria i Izba Rady i Wójta. Olbrzymią część piętra zajmuje Wielka Sala, gdzie sklepienie ozdobione jest ponad 150-ma rzeźbionymi zwornikami.

Obecnie w Starym Ratuszu mieści się siedziba Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, wszystkie wymienione powyżej pomieszczenia udostępnione są do zwiedzania. Ratusz można zwiedzać od środy do soboty w godzinach od 10 do 17, w niedzielę od 10 do 18. Bilet ulgowy kosztuje 7 zł, normalny 10 zł. W środę wstęp jest bezpłatny.

Wrocław już w XVII wieku został nazwany "Kwiatem Europy" przez poetę Heneliusza i w sumie ciężko się temu dziwić. Dzisiejszy Wrocław w dalszym ciągu zachwyca przepięknymi zabytkami, wspaniałym Starym Ratuszem, a przede wszystkim tym, że znakomita większość zabytków znajduje się w centrum miasta.

2014.12.30 - przykładowy obraz Ratusza we Wrocławiu

Jest to z pewnością jeden z ciekawszych widoków na zabytkowy Stary Ratusz we Wrocławiu. Niestety, jest to nagranie archiwalne, jakość może nie powala, jednak nie jest najgorsza. Stary Ratusz jest jednym ze sztandarowych zabytków Wrocławia.