Wrocław: Ulica Świdnicka (nieaktywna)

Ulica Świdnicka (nieaktywna)

Ulica Świdnicka

Zobacz obrazy z 9 kamer

Ulica Świdnicka

Ulica Świdnicka swój początek ma w południowo-zachodniej części Rynku i biegnie w kierunku południowym. Pierwsze wzmianki o ulicy pochodzą już z początku XIV wieku, jej aktualna nazwa została nadana w 1957 roku. Wcześniej kilkusetmetrowa droga nosiła nazwę Schweidnitzer Gasse, następnie została przechrzczona na Schweidnitzer Strasse, a tuż po wojnie przez krótki okres, była to ulica Stalingradzka.

Spacer ulicą Świdnicką to szansa na zobaczenie co najmniej kilku różnych stylów architektonicznych. Przechodząc ulicą zobaczyć możemy gotyckie kościoły, nowoczesny Gmach Teatru Muzycznego "Capitol" oraz dom towarowy Wertheima, dziś znany pod nazwą Renoma (tutaj zostały zamontowane pierwsze ruchome schody na Dolnym Śląsku). Pomiędzy kościołem Bożego Ciała i Świętej Doroty stoi budynek hotelu Monopol, który został zaprojektowany w stylu artystycznym Nouveau. W latach 90. powstały tutaj dwa domy handlowe, są nimi Solpol I i Solpol II, ich budowa wywołała oburzenie oraz falę krytyki, gdyż obawiano się, że ich kolorowe fasady zaburzą charakter zabytkowej promenady. Świdnicka w dużej części przeznaczona jest tylko dla ruchu pieszego, co niewątpliwie dodało jej atrakcyjności, jest to trasa przelotowa do ulicy Bogusławskiego, przy której znajduje się wiele restauracji i pubów.

2014.12.30 - przykładowy obraz z ulicy Świdnickiej we Wrocławiu

Niestety, obraz z kamery aktualnie dostępny jest jedynie w formie nagrania archiwalnego. Szkoda, że kamera skierowana była jedynie na deptak, co uniemożliwia nam ujrzenie ciekawej zabudowy ulicy Świdnickiej.