Wrocław: Uniwersytet Wrocławski (nieaktywna)

Uniwersytet Wrocławski (nieaktywna)

Uniwersytet Wrocławski

Zobacz obrazy z 9 kamer

Uniwersytet Wrocławski

Wrocław to przepiękne miasto z fantastycznym zabytkowym rynkiem, popularny cel turystów z najróżniejszych zakątków Polski oraz tysięcy studentów, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje na jednym z czterech uniwersytetów znajdujących się w stolicy Dolnego Śląska.

Historia Uniwersytetu Wrocławskiego sięga początków XVI wieku. 20 lipca 1505 roku został wydany dokument fundacyjny o utworzeniu czterowydziałowej uczelni we Wrocławiu, jednak nie został on potwierdzony przez papieża Juliusza II co spowodowało, że uczelnia nie powstała. Około 200 lat później, po długich staraniach jezuitów cesarz Leopold I dnia 21 października 1702 roku podpisał Złotą Bullę Fundacyjną ustanawiając Akademię Leopoldyńską działającą na prawach uniwersytetu.

Mimo że, budynek Uniwersytetu Wrocławskiego jest zabytkowy w dalszym ciągu jest użytkowany, oprócz uczelni znajduje się tu również muzeum. Znajdziemy w nim, wiele ciekawych instrumentów naukowych, zabytkowych mebli oraz liczne pamiątki upamiętniające działalność uniwersytetu oraz jego powstanie. Najznakomitszą częścią budynku jest Aula Leopoldyńska, wspaniałe barkowe wnętrze. W dalszym ciągu w auli odbywają się ważne wydarzenia uniwersyteckie oraz kulturalne Wrocławia.

Dziś jest to nowoczesna uczelnia, która kształci ponad 30 000 studentów na prawie 50 kierunkach. Gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego znajduje się przy ulicy pl. Uniwersytecki 1, jest to jeden z ważniejszych punktów na mapie turystycznej Wrocławia.

2014.12.30 - przykładowy obraz Uniwersytetu Wrocławskiego

Gmach główny uniwersytetu widoczny na obrazie z kamery usytuowany jest wzdłuż Odry, jego długość wynosi aż 160 metrów, posiada trzy kondygnacje. Wieża, kiedyś pełniła rolę obserwatorium astronomicznego, dziś roztacza się z niej piękny widok na Odrę i jej wyspy.